Jak nosić kapelusz męski?

Opublikowany : 2023-05-10 - Kategorie : Inspiracje

Kapelusze męskie były niegdyś bardzo popularnym nakryciem głowy. Przez wiele dekad stanowiły obowiązkowy element stroju mężczyzny (elegantsze modele były przeznaczone dla wyższych sfer). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu prawdziwy gentleman nie ruszał się nigdzie bez swojego charakterystycznego nakrycia głowy. Obecnie, po erze czapek z daszkiem, do mody męskiej znowu wkroczyły tradycyjne kapelusze. Co warto wiedzieć o kapeluszach męskich? Jak je nosić?

Najpopularniejsze rodzaje kapeluszy męskich

Istnieje kilka rodzajów kapeluszy męskich, z którymi zapewne spotkał się każdy miłośnik klasycznych nakryć głowy. Najpopularniejsze fasony to: fedora, trilby, melonik, cylinder, panama, western. Każdy z nich wyróżnia się innymi cechami charakterystycznymi.

Fedora – klasyk rodem z Hollywood

Fedora jest klasycznym kapeluszem, który kojarzą chyba wszyscy. Niegdyś często nosili go aktorzy w różnych hollywoodzkich filmach, np. Harrison Ford czy Johnny Deep. Wyróżnia się szerokim, elastycznym rondem (Kapelusz Fedora welur zamszowy Tonak albo Kapelusz Fedora Johnny). Ów kapelusz męski ma charakterystyczną, symetryczną fałdę w górnej części (główka), którą można różnorako formować w zależności od upodobań. Krawędzie fedory nie są usztywniane, a rondo jest płaskie – to nie przykład sztywnego nakrycia głowy. Wręcz przeciwnie, fedorę można samodzielnie stylizować.

 

Trilby – brat fedory?

Kapelusz trilby na pierwszy rzut oka przypomina fedorę, wydaje się tylko nieco mniejszy. To błędne myślenie. Choć kształt główki w obu kapeluszach jest podobny, inne są proporcje. W trilby przód jest większy, natomiast tył mniejszy. Ponadto rondo w nim jest mniejsze niż w Fedorze (Kapelusz Trilby Richard). Projektanci i miłośnicy mody męskiej polecają ten kapelusz niskim mężczyznom, którzy chcieliby dodać sobie kilka dodatkowych centymetrów wzrostu.

Melonik i cylinder – szyk dawnych lat

Melonik ma sztywną główkę i rondo, zwijające się ku górze. Jego czubek ma charakterystyczne zaokrąglenie (Kapelusz Melonik English). Jeszcze między XIX a XX wiekiem meloniki nosili brytyjscy przedstawiciele klasy średniej. Cylinder stał wyżej w hierarchii – nosili go gentlemani i lordowie. Obecnie pasuje on do fraka. Ów kapelusz męski wyróżnia się wysoką, sztywną główką oraz twardym, lekko unoszącym się na bokach rondem (Kapelusz Cylinder Classic). Zazwyczaj cylinder jest dodatkowo ozdobiony dekoracyjną kokardą na taśmie. Zarówno cylinder, jak i melonik stanowią odpowiedź na pytanie „jaki kapelusz do garnituru”.

Panama – oryginalny kapelusz męski na lato

Przewiewna panama pochodzi z dalekiego Ekwadoru. Pierwotnie miała ona chronić użytkowników przed gorącym słońcem. Ów nietypowy kapelusz wyplata się z włókien liści palmowych, łyczkowca dłoniastego lub słomy (Ekwadorczycy, którzy zapoczątkowali tę modę, wytwarzali go ręcznie). Kapelusze Panama przypominają wyglądem fedorę (obecność charakterystycznej fałdy), trilby (rondo układa się podobnie), a także popularny kapelusz słomkowy. Na Zachodzie panamę zakłada się najczęściej latem, do eleganckich letnich stylizacji (Kapelusz letni Panama ekwadorska Jack).

Western – czyli kapelusz kowbojski

Kapelusz kowbojski kojarzy się nieodłącznie z amerykańskimi westernami (stąd jego druga nazwa). Do dziś nosi go wiele ranczerów i kowbojów z USA. Ma charakterystyczną budowę – wysoką główkę i bardzo szerokie rondo. Owe cechy nie wzięły się znikąd – pierwotnie kapelusz kowbojski miał za zadanie chronić przed słońcem i piaskiem uderzającym w twarz. Kapelusze kowbojskie często mają dodatkowe ozdoby (metalowe lub skórzane), np. Kapelusz kowbojski Clayton. Wyróżniają się dużą wytrzymałością na zróżnicowane warunki atmosferyczne (np. deszcz, promieniowanie UV).

Jak dobrać kapelusz męski?

Zastanawiasz się, jak dobrać kapelusz męski? Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii – przede wszystkim nakrycie głowy powinno pasować do kształtu twarzy. Do pociągłej twarzy pasują ronda średniej wielkości, bez szerokich główek i wąskich rond. Posiadacze okrągłej twarzy powinni postawić na okrągłe nakrycia głowy ze średnimi lub wysokimi główkami i szerokimi rondami. Ciekawym rozwiązaniem będzie kapelusz męski przechylony na bok.

Kwadratowa twarz nie może się łączyć z ostrymi krawędziami. Główka kapelusza musi być zatem szeroka, niezbyt wąska. Warto postawić na nakrycie głowy z rondem o średniej szerokości. Do kwadratowych twarzy nie pasuje kapelusz męski odchylony na tył głowy.

Mężczyźni, którzy marzą o takim gustownym nakryciu głowy, zwracają jeszcze uwagę na kształt kapelusza oraz jego kolor. Istnieje niepisana zasada: kapelusz męski nie może być ani za mały, ani zbyt duży – ma być idealnie dopasowany do średnicy głowy przyszłego właściciela. W przypadku barwy lepiej pamiętać, by odcień nie był identyczny co kolor włosów. Może być jaśniejszy lub ciemniejszy, ale nigdy o bardzo zbliżonym kolorze.

Dużą rolę odgrywają także charakterystyczne części ciała, np. odstające uszy czy bardzo duży nos. W pierwszym wypadku mężczyźni powinni zdecydować się na kapelusze z szerokimi rondami wywiniętymi ku dołowi. Panowie z dużym nosem mogę wybrać nakrycie głowy z szeroką lub niską główną, z rondem średniej szerokości.

Jak nosić kapelusz męski? Krótki savoir-vivre

Podstawowe zasady dotyczące tego, jak nosić kapelusz męski, powstały w XIX wieku. Były tak uniwersalne, że przetrwały do dzisiejszych czasów, mieszczą się w światowym kanonie. Jedna z najważniejszych wytycznych dotyczy postępowania z kapeluszem w różnych sytuacjach. Utarło się już, że na zewnątrz nosi się owo nakrycie głowy, natomiast w pomieszczeniu (szczególnie sakralnym) nakazuje się je zdjąć.

Jeśli chodzi o miejsca publiczne (np. przejście podziemne, dworzec), w których znajduje się wiele nieznajomych osób, lepiej nie zdejmować kapelusza męskiego. Według savoir-vivre’u nakrycie głowy powinno się ściągnąć w restauracji, kawiarni, biurze czy centrum handlowym, sklepie.

Powitanie lub pozdrowienie za pośrednictwem kapelusza jest szczególnie praktykowane wśród mężczyzn ze starszych pokoleń. Kiedyś witało się innych poprzez drobne uchylenie nakrycia głowy. To jednak nie wszystko – dalej sprawa się komplikuje.

Według zasad dobrego wychowania w trakcie mijania osoby starszej lub o wyższym stanowisku (przełożony) nakrycie głowy trzeba unieść kilka centymetrów nad głową, ewentualnie delikatnie podnieść rondo. Co ciekawe, liczy się także ręka, którą mężczyzna uniesie swój kapelusz. Jeśli mija kogoś z prawej, musi użyć prawej ręki. Analogicznie jest z lewą ręką. Witając się z kobietą, w trakcie symbolicznego pocałunku w policzek, mężczyzna musi zdjąć kapelusz całkowicie.

Zastanawiać może także zachowanie w restauracji czy innym lokalu. Jeśli w budynku znajduje się szatnia, nie trzeba się martwić – kapelusz męski wyląduje na wieszaku. Gorzej, jeżeli w danym lokalu nie ma miejsca na schowanie nakryć wierzchnich. W żadnym wypadku mężczyzna nie powinien kłaść swojego kapelusza na stoliku w restauracji – takie zachowanie uchodzi za niekulturalne. Najczęściej jest on zmuszony trzymać eleganckie nakrycie głowy na swoich kolanach. Niektórzy panowie – prawdziwi miłośnicy starodawnych kapeluszy – wybierają modele z charakterystycznym sznureczkiem, ewentualnie samodzielnie go dopinają. Takie nakrycie głowy bezproblemowo da się zawiesić na oparciu krzesła.

Jak nosić kapelusz męski – podsumowanie

Kapelusze męskie prezentują się dobrze w połączeniu z garniturem, marynarką, płaszczem. Młodsze pokolenie, które lubi eksperymentować, czasem dodaje klasyczne modele do dżinsów, trampek, T-shirtów z nadrukiem. Fedora pasuje szczególnie do wełnianych swetrów – koniecznie z widocznym kołnierzykiem koszuli znad szyi.

Szukasz więcej porad lub inspiracji? Sprawdź blog Hatfactory, gdzie podpowiadamy, jak dobierać nakrycia głowy (męskie i damskie) do okazji, stylizacji i pór roku!

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0