Jak nosić kapelusz męski?

Opublikowany : 2023-05-10 - Kategorie : Inspiracje

Kapelusze męskie były niegdyś bardzo popularnym nakryciem głowy. Przez wiele dekad stanowiły obowiązkowy element stroju mężczyzny (elegantsze modele były przeznaczone dla wyższych sfer). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu prawdziwy gentleman nie ruszał się nigdzie bez swojego charakterystycznego nakrycia głowy. Obecnie, po erze czapek z daszkiem, do mody męskiej znowu wkroczyły tradycyjne kapelusze. Co warto wiedzieć o kapeluszach męskich? Jak je nosić?

Najpopularniejsze rodzaje kapeluszy męskich

Istnieje kilka rodzajów kapeluszy męskich, z którymi zapewne spotkał się każdy miłośnik klasycznych nakryć głowy. Najpopularniejsze fasony to: fedora, trilby, melonik, cylinder, panama, western. Każdy z nich wyróżnia się innymi cechami charakterystycznymi.

Fedora – klasyk rodem z Hollywood

Fedora jest klasycznym kapeluszem, który kojarzą chyba wszyscy. Niegdyś często nosili go aktorzy w różnych hollywoodzkich filmach, np. Harrison Ford czy Johnny Deep. Wyróżnia się szerokim, elastycznym rondem (Kapelusz Fedora welur zamszowy Tonak albo Kapelusz Fedora Johnny). Ów kapelusz męski ma charakterystyczną, symetryczną fałdę w górnej części (główka), którą można różnorako formować w zależności od upodobań. Krawędzie fedory nie są usztywniane, a rondo jest płaskie – to nie przykład sztywnego nakrycia głowy. Wręcz przeciwnie, fedorę można samodzielnie stylizować.

 

Trilby – brat fedory?

Kapelusz trilby na pierwszy rzut oka przypomina fedorę, wydaje się tylko nieco mniejszy. To błędne myślenie. Choć kształt główki w obu kapeluszach jest podobny, inne są proporcje. W trilby przód jest większy, natomiast tył mniejszy. Ponadto rondo w nim jest mniejsze niż w Fedorze (Kapelusz Trilby Richard). Projektanci i miłośnicy mody męskiej polecają ten kapelusz niskim mężczyznom, którzy chcieliby dodać sobie kilka dodatkowych centymetrów wzrostu.