Jak czyścić kapelusz słomkowy?

Opublikowany : 2022-03-01 - Kategorie : Inspiracje

Już niedługo w końcu wyciągniemy z szafy letnie ubrania, lekkie buty i nasze ulubione nakrycie głowy, czyli niezawodny i praktyczny słomkowy kapelusz. Może się niestety okazać, że źle przechowywany poza sezonem kapelusz utracił dawną formę, zakurzył się lub poplamił. Co zrobić, żeby przywrócić jego pierwotny stan? Jak wyczyścić kapelusz słomkowy? Podpowiadamy!

Jak czyścić słomiane kapelusze domowymi sposobami?

Słomkowe kapelusze są wykonywane z mocnego splotu słomy, która jest śliska w dotyku. Jest to dla nas korzystne, ponieważ nie musimy się bardzo trudzić, żeby je wyczyścić. Inaczej jest w przypadku czyszczenia kapeluszy z filcu, które wymagają zupełnie innych środków i czynności, żeby nie uległy zniszczeniu podczas prania. Natomiast proces pielęgnacji słomkowych kapeluszy jest bardzo prosty. Wystarczy, że przygotujesz wodę i cytrynę.

  • Wymieszaj te dwa składniki w proporcji 1:1.

  • Miękką szmatką natrzyj nakrycie głowy.

  • Jeśli Twój kapelusz ma trudniejsze do usunięcia plamy, delikatnie wcieraj preparat w te miejsca. Nie używaj szczotek z twardym włosiem, żeby nie uszkodzić materiału!

  • Nie skupiaj się tylko na brudnych miejscach, przetrzyj cały kapelusz. Dzięki temu przywrócisz jego oryginalny błyszczący kolor.

Naturalny preparat czyszczący jest idealny do usuwania plam powierzchownych. Nie zadziała negatywnie na słomę. Do mieszanki możesz dodać również sodę oczyszczoną. Ona z kolei pomoże usunąć ewentualne ślady potu, a także nieprzyjemny zapach.

Jak czyścić słomiany kapelusz z kurzu?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż wycieranie kurzu z kapelusza słomkowego. Przecież wystarczy tylko powierzchownie przetrzeć go suchą szmatką. Ten sposób faktycznie się sprawdza, gdy wykończenie kapelusza jest klasyczne i nie ma żadnych dodatkowych ozdób. Jak jednak usunąć kurz, gdy splot jest ażurowy?

Spójrz na nasz ulubiony kapelusz słomkowy Valencia – jego oryginalnie wykończone rondo może wydawać się trudne do czyszczenia. Nic bardziej mylnego. W takich modelach kurz usuniesz za pomocą pędzelka. Jest to najlepszy sposób, który nie uszkodzi delikatnych ozdób kapelusza. Ciekawym rozwiązaniem jest również użycie sprężonego powietrza. Jest ono przeznaczone do czyszczenia wnętrza komputerów, jednak nie tylko z kurzem wewnątrz maszyny radzi sobie świetnie!

Usuwanie tłustych plam ze słomkowego nakrycia głowy

Tłuste plamy mogą spędzić sen z powiek miłośników kapeluszy. Zwłaszcza, jeśli mają w domu białe kapelusze. Jak sobie poradzić z takimi zabrudzeniami? Jest na to kilka sposobów.

  • Przygotuj odpowiednią plastikową butelkę i przyrządź roztwór denaturatu z amoniakiem (1:1). Taki preparat skutecznie usunie tłuste plamy.

  • Wykorzystaj roztwór octu i wody (również w proporcji 1:1) do usunięcia białych tłustych plam.

  • Użyj odplamiacza lub rafinowanej benzyny, żeby rozpuścić szczególnie tłuste zabrudzenia. Uważaj jednak, odplamiacz może zostawić biały osad, więc lepiej czyścić nim tylko białe kapelusze.

Ślady tłuszczu to szczególnie trudne plamy do usunięcia. Zazwyczaj do ich pozbycia się wystarczy jednak roztwór z ciepłą wodą i alkoholem. Pamiętaj, żeby nie szorować mocno słomy. Za pomocą miękkiej szczotki usuniesz większość zabrudzeń!

Pielęgnacja kapelusza słomkowego

Żeby uniknąć nie tylko zabrudzeń, lecz także odkształcenia się kapelusza słomkowego, należy o niego odpowiednio dbać! Poza sezonem warto chować ulubione letnie kapelusze w odpowiednim opakowaniu – sprawdź kartonowe pudło na kapelusz. Do pudełek, które znajdziesz na naszej stronie w zakładce akcesoria, możesz zmieścić nawet dwa kapelusze. Ponadto, możesz je komfortowo powiesić w szafie dzięki mocnemu sznurkowi. Świetnie nadają się do długotrwałego przechowywania! Dzięki nim unikniesz odkształceń swojego ulubionego nakrycia głowy.

Pamiętaj również o odpowiedniej pielęgnacji w trakcie sezonu letniego. Właśnie wtedy kapelusz słomkowy ma większą niż zazwyczaj styczność z wodą – nad jeziorem, morzem lub podczas niespodziewanej ulewy. Delikatne krople deszczu nie uszkodzą słomy, jednak mocne opady już mogą. Dlatego zawsze po styczności kapelusza z wodą, wysusz go suchą ścierką lub pozostaw do wyschnięcia na parapecie.

Zależy Ci na tym, aby Twój kapelusz słomkowy nie utracił połysku? Zadbaj również o jego odpowiednie nabłyszczenie. Przed sezonem letnim delikatnie nasmaruj go olejem roślinnym bądź specjalnym preparatem nabłyszczającym. Zadbaj również o swoje własne pudełko, dzięki czemu na kapeluszu nie osadzi się kurz!

Chcesz dowiedzieć się więcej o swoim ulubionym letnim nakryciu głowy? Przeczytaj nasz blogowy artykuł pod tytułem Wszystko o słomkowych kapeluszach!

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0