Polskie gwiazdy w kapeluszach

Opublikowany : 2021-02-01 - Kategorie : Inspiracje

Przez wieki swojego istnienia, kapelusz na stałe zapisał się na kartach nie tylko światowej historii mody, lecz także (pop)kultury. To nakrycie głowy w przeróżnych modelach, kształtach i kolorach stało się nieodłączną częścią image’u niezliczonej ilości słynnych postaci związanych ze światem muzyki, filmu, sztuki i wielu innych dziedzin. Także w Polsce kapelusze od lat cieszą się olbrzymią popularnością wśród gwiazd większego i mniejszego formatu, robiąc furorę na głowach wielu celebrytów.

Kapelusz w kobiecym wydaniu

Wymienienie wszystkich znanych postaci krajowego show businessu gustujących w kapeluszach jest praktycznie niewykonalne z racji ich olbrzymiej liczby, dlatego spróbujmy skupić się na najbardziej charakterystycznych osobowościach, dla których kapelusz stał się nierozerwalnym elementem wizerunku.

Z pewnością jedną z pierwszych słynnych osób, które przychodzą nam do głowy kojarząc nam się z kapeluszami, była niezapomniana Hanka Bielicka, jedna z najbarwniejszych polskich aktorek i artystek komediowych, którą śmiało możemy określić mianem prawdziwej królowej, jeśli chodzi o te nakrycia głowy. Jej znakiem rozpoznawczym stały się przede wszystkim niezapomniane kreacje - bogato zdobione i niezwykle fantazyjne kapelusze z szerokim rondem, które tworzyły harmonijną całość ze strojami artystki utrzymanymi w podobnym stylu - eleganckimi sukienkami, rękawiczkami, chustami i wieloma innymi dodatkami, które wyróżniały ja nie tylko na tle innych postaci sceny, lecz także całej rzeczywistości w PRL-u.

Skoro mowa o barwnych postaciach, nie sposób nie wspomnieć o królowej polskiej estrady - Maryli Rodowicz, która od początku swojej długiej kariery przyciągała uwagę publiczności niezwykle oryginalnymi, niekiedy szalonymi kreacjami, do których należały również wyjątkowe nakrycia głowy - począwszy od niewielkich meloników, poprzez kapelusze z dużym i falującym rondem, a skończywszy na zupełnie odjazdowych i wręcz awangardowych nakryciach głowy.

W temacie polskiej piosenki w kobiecym wydaniu, wielką zwolenniczką kapeluszy jest także Justyna Steczkowska, która już na okładce swojej debiutanckiej płyty „Dziewczyna Szamana” pojawiła się w dość nietuzinkowym nakryciu głowy. Na początku swojej działalności artystycznej często występowała w melonikach, a nawet cylindrach, z kolei jej obecne kapeluszowe fascynacje oscylują głównie wokół klasycznej fedory w eleganckim wydaniu, często w wyjątkowo intensywnych barwach. Kapelusze święcą swoje triumfy także wśród znanych postaci krajowej mody. Do ich fanów należą nie tylko znani styliści, tacy jak Tomasz Jacyków, Maja Sablewska czy też Jessica Mercedes, lecz także najbardziej znana na świecie polska supermodelka - Anja Rubik. 

Męskie granie w kapeluszu

Pozostańmy w temacie polskiej sceny muzycznej tym razem jednak w męskim wydaniu. Kapelusz był nieodłącznym elementem wizerunku Czesława Niemena - prawdziwej legendy krajowej muzyki, kompozytora, multiinstrumentalisty, autora tekstów piosenek i jednego z najważniejszych wokalistów sceny rock/pop, jakiego kiedykolwiek nosiła nasza ziemia. Praktycznie przez cały późniejszy okres swojej działalności twórczej nie pojawiał się on publicznie bez kapelusza, czy też innego nakrycia głowy - gustował w różnych modelach wykonanych z tradycyjnego materiału lub skóry, zwłaszcza wyróżniających się szerokim rondem oraz fantazyjną, niezwykle barwną taśmą, często ozdobioną tradycyjnymi lub orientalnymi motywami. Co ciekawe, jego ostatni album, wydany w 2001 roku, zatytułowany był właśnie „spodchmurykapelusza”.

Niezwykle ciekawe nakrycia głowy preferował najwybitniejszy polski trębacz jazzowy - Tomaszu Stańko. Był on zwolennikiem nie tylko eleganckich i nieco ekstrawaganckich strojów - podobnie jak wielu światowej jazzmanów, upodobał on sobie rozmaite kapelusze, berety oraz czapki, które towarzyszyły mu przez wszystkie lata jego muzycznej kariery.
Wielkim fanem amerykańskich kapeluszy, kojarzących się nieco z modą hippisowską lub kowbojską, była kolejna legenda polskiej sceny, tym razem bluesowej - Ryszard Riedel, czyli niezapomniany frontman kultowej grupy Dżem.
W kapeluszach tego typu regularnie widywany jest także Zbigniew Hołdys - współzałożyciel grupy „Perfect” i twórca niezapomnianej „Autobiografii.” W przypadku artystów związanych ze sceną rockową warto zatrzymać się na dłużej przy postaci Krzysztofa Grabowskiego, czyli popularnego „Grabaża” - lidera i wokalisty zespołów Pidżama Porno oraz Strachy Na Lachy. Przez lata działalności tego muzyka, nieodłącznym elementem jego scenicznego wizerunku był słynny szapoklak - noszony przez kominiarzy cylinder o specjalnej konstrukcji pozwalającej na złożenie go na płasko, zwany także „mechanicznym kapeluszem”.  Męskie, czarne kapelusze z szerokim rondem przypadły do gustu także największej polskiej gwieździe eksportowej - Adam „Nergal” Darski, lider metalowej formacji Behemoth zaczął pojawiać się w nich przy okazji wydania płyty „Me And That Man” nagranej z Johnem Porterem.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0