Moda męska: beret baskijski

Opublikowany : 2021-02-01 - Kategorie : Inspiracje

Męskie nakrycia głowy to nie tylko kapelusze w przeróżnych odmianach, kaszkiety czy też czapki. Ostatnio po wielu latach do łask wracają także klasyczne, baskijskie berety, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swój niepowtarzalny styl. Przekonajmy się, dlaczego właśnie one powinny znaleźć się na wieszaku każdego mężczyzny przywiązującego wagę do codziennej elegancji.

Robotnicy i artyści… w beretach baskijskich

Skąd tak naprawdę wziął się beret? Zdania na ten temat są podzielone - nie brakuje ciekawych opinii, według których beret nosił na swojej głowie niejaki Noe, właściciel biblijnej arki oraz angielski król Henryk VIII. Podobno też pierwsze berety widywane były już w starożytnej Krecie.  Jednak trzymając się oficjalnej wersji zdarzeń, rodowód beretu wywodzi się z Francji - za sprawą swojej malowniczej historii jest on do dziś zresztą uważany za jeden z symboli tego kraju, kojarzących się głównie z artystyczną bohemą. Tak naprawdę jednak za powstanie beretu powinnyśmy podziękować przede wszystkim francuskim pasterzom, którzy odkryli niezwykłe właściwości wełny przemieniając ją w używany do dzisiaj filc. Nazwa beretu baskijskiego wywodzi się od niewielkiej krainy Baskonii, znajdującej się nomen omen, o rzut beretem od Francji. Początkowo berety wytwarzane były głównie ręcznie, a słynna „antenka” która zachowała się do dziś jako najbardziej charakterystyczny element tego nakrycia głowy, była po prostu końcówką włókna. Z początkiem XIX wieku rozpoczęto seryjną produkcję czapek z tego materiału, pierwotnie przeznaczonych głównie dla rolników. Maszynowa produkcja wyeliminowała antenkę, jednak wkrótce zaczęto dodawać ją ręcznie - okazało się, że nikt nie chciał kupować beretów bez jego nieodłącznego atrybutu. Popularność beretów systematycznie rosła, nie tylko we Francji. Nosili je praktycznie wszyscy - począwszy od robotników, a skończywszy na ludziach sztuki - pisarzach oraz artystach, wśród których można wymienić takie nazwiska jak Claude Monet, Paul Cezanne, czy też Pablo Picasso. Funkcjonalność beretu sprawiły, że wkrótce pojawił się także w wielu armiach na całym świecie, stając się niezwykle praktycznym dodatkiem do żołnierskiego munduru. Co ciekawe, przez wszystkie lata beret był wyłącznie męskim nakryciem głowy - prawdziwa rewolucja nastąpiła dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy to słynna francuska projektantka mody Coco Chanel, znana z częstego wykorzystywania w swoich kreacjach męskich ubrań, spopularyzowała to nakrycie głowy także wśród pań. Od tamtej pory beret na stałe zapisał się w historii światowej mody - na przestrzeni lat widywany był na głowach wielu słynnych postaci, wśród których znajdziemy takie nazwiska jak Brigitte Bardot, Greta Garbo, Penelope Cruz, Taylor Swift, Kim Kardashian, Księżna Diana, Meghan Markle i wielu innych. Wielkim powodzeniem cieszył się także wśród płci męskiej - wystarczy przypomnieć sobie kreacje Brada Pitta, Samuela L. Jacksona czy też Tomasza Stańki - trębacza i prawdziwą legendę nie tylko polskiego jazzu, który oprócz wielu modeli kapeluszy, upodobał sobie także przeróżne berety. Ostatnimi czasy beret ponownie stał się rozchwytywany za sprawą wielkiej popularności serialu „Emily w Paryżu” emitowanego przez stację Netflix.

Beret baskijski…

Współczesne berety wykonywane są z wielu materiałów - wełny, bawełny, filcu, moheru, a nawet skóry. Podobnie jak kapelusze, dodają nam one charakterystycznego stylu i są niezwykle uniwersalnym elementem garderoby, który sprawdza się w wielu kreacjach. Beret to wyjątkowe nakrycie głowy, podobnie jak nietuzinkowa jest nosząca go osoba - nie bez powodu, przed laty kojarzony był on z elitą arystokratów, intelektualistów oraz ludzi manifestujących swoją przynależność do przeróżnych grup społecznych. Jednak współcześnie beret nie wymaga specjalnych okazji - z powodzeniem możemy nosić go na co dzień, jako intrygujący i nieco nonszalancki dodatek do wielu casualowych stylizacji, jak i stosować go przy bardziej wyjątkowych okolicznościach, wymagających oficjalnego i eleganckiego stroju. Wielką zaletą beretu baskijskiego jest fakt, iż pasuje tak naprawdę do każdego wiosennego i jesiennego outfitu, utrzymanego w stylu klasycznym lub nowoczesnym - a zwłaszcza do płaszcza, kurtki, marynarki czy swetra. Podobnie jest także z fryzurą - odpowiednio założony beret tworzyć będzie harmonijną całość zarówno z krótkimi, jak i dłuższymi włosami. Beret nie posiada także żadnych ograniczeń wiekowych - do twarzy w nim młodszym, dojrzałym lub starszym osobom. W przeciwieństwie do kapelusza, możemy pozwolić sobie na pewną dowolność jego ułożenia na naszej głowie. W zależności od naszej twarzy, włosów i upodobań, może on być noszony płasko na czubku głowy, odchylony na bok lub ściągnięty bardziej do tyłu - dlatego zdecydowanie warto poeksperymentować przed domowym lustrem, tak aby wybrać najbardziej korzystny dla nas wygląd. Pamiętajmy jednak, że beret niezbyt pasuje do okrągłej głowy i niskiego czoła - zdecydowanie najlepiej będzie prezentować się na podłużnej twarzy.

Poszukując męskiego baskijskiego beretu warto zatrzymać się na naszej stronie hatfactory.pl, gdzie znajdziesz ciekawe, wysokiej jakości modele wykończone estetyczną lamówką, czyli sztywną taśmą. Modele te zostały wykonane ze 100% owczej wełny przez renomowaną czeską firmę Tonak i dostępne są w wielu najpopularniejszych rozmiarach i kolorach. Spójrz na prezentację naszego beretu baskijskiego Bilbao - wygląda po prostu świetnie! Poszukując beretu na wyjątkowo eleganckie okazje wybierz Bilbao w wersji czarnej, natomiast bardziej casualowe stylizacje znakomicie dopełni model granatowy lub szalenie modny Bilbao w kolorze brązowoszarym.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0