O filcu i jego rodzajach

Opublikowany : 2021-03-24 - Kategorie : Inspiracje

Wyrób włókienniczy, który wykorzystywano już w… epoce kamienia (sic!), wciąż ma się świetnie i można go znaleźć w niemal każdym domu. Wszystko to za sprawą jego różnorodnych właściwości oraz pożytecznych cech, które wciąż na nowo zapewniają mu szerokie zastosowanie - a mowa oczywiście o filcu! Dzięki swojej uniwersalności, filc sprawdza się zarówno jako materiał wykorzystywany do szycia kapeluszy czy beretów, jak i tworzenia rozmaitych i oryginalnych rękodzieł. Przyjrzyjmy się więc filcowi nieco bliżej. Dzisiejszy wpis z pewnością pomoże nam zrozumieć jego fenomen. A może po lekturze zechcesz samodzielnie stworzyć… kapelusz?

Co to jest filc i jak się go robi?

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że z pewnością filc każdy zna. Zabawki, artykuły dekoracyjne, etui na elektronikę, kuchenne podkładki, wygodne kapcie, dywany, koce, elegancka biżuteria, damskie torebki i oczywiście filcowe kapelusze to wciąż jeszcze nie wszystkie możliwości wykorzystania tego materiału. Czym właściwie jest filc i co sprawia, że sięgamy po niego tak chętnie? W jaki sposób wytwarza się filc?

Filc jest bodaj pierwszym wyrobem włókienniczym jaki stworzył człowiek. Jego ślady, datowane na rok 6500 p.n.e., odnaleziono na terenach obecnej Turcji. Oznacza to, że ludzie „filcowali” już w prehistorii - zanim jeszcze wpadli na pomysł tkania materiałów :) Wyroby filcowe z roku 600 n.e. odnaleziono także w wiecznej zmarzlinie na Syberii.

Filc uzyskuje się poprzez spilśnianie tkanin. Jest ono procesem, w którym warstwy włókien naturalnych (wełny lub sierści) albo syntetycznych (włókna poliestrowe) łączy się w spójną masę. Włókna zwierzęce, roślinne i niektóre włókna sztuczne, mają pewnego rodzaju „tendencję” do zbijania się, którą wykorzystuje się w produkcji filcu.

Rodzaje filcu ze względu na sposób otrzymywania

Filc można podzielić ze względu na sposób, w jaki go otrzymujemy oraz procesy, którym jest poddawany. Od techniki produkcji zależy to, jakie właściwości filcu otrzymamy:

filc bity, inaczej igłowany - filc, który możemy uzyskać nawet w domu. Warstwę runa (włókien wełnianych) poddaje się spilśnianiu, po czym wyrób wzmacnia się „igiełkując” warstwę włókien specjalnymi igłami. Igły przeplatają pasma włókien przez runo i sprawiają, że filc staje się coraz mocniejszy i twardszy.

filc tkany - otrzymuje się dzięki spilśnianiu zewnętrznych warstw tkaniny z wełny lam, owiec, kóz itd. Proces ten zmienia dotychczasowe właściwości tkaniny, budując nową, bardziej ścisłą strukturę tkanin. Filc tkany jest delikatniejszy od filcu bitego, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w branży odzieżowej.

Filc wełniany i jego niewątpliwe zalety

Filc wełniany uzyskiwany jest w kilkuetapowym procesie. Do jego produkcji wykorzystuje się wełnę zwierząt, zazwyczaj takich jak owce, kozy czy króliki. Tworzy się także nieco bardziej egzotyczne rodzaje filcu, które powstają na bazie sierści lam i wielbłądów. Runo pozyskuje się najczęściej przed okresem letnim, gdy zwierzęta w sposób naturalny nie potrzebują już tak grubej ochrony przed zimnem. Później runo „dojrzewa” przez kilka dni, czyli zostaje osuszone, a następnie miesza się je, prostuje, filcuje i spilśnia. Na koniec filc zostaje wyprany, wysuszony i wyprasowany. I już, półfabrykat gotowy!
Filc wełniany posiada świetne właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Dzięki temu, wykorzystywany jest do produkcji bardzo wielu przedmiotów użytku codziennego. Wspominając o filcu wełnianym nie można zapomnieć o jego wytrzymałości i odporności na przetarcia. Filc wełniany uwielbiany jest przez klientów również dzięki swojej elastyczności. Jednocześnie charakteryzuje go lekkość i miękkość, co sprawia, że świetnie sprawdza się również w branży odzieżowej. Trudno zresztą wymienić wszystkie zastosowania tego niezastąpionego wyrobu, który towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.

Za co kochamy surowce filcowe?

Filc to nie tylko mnogość zastosowań, lecz również cała gama nasyconych kolorów filcu welurowego czy wełnianego, dzięki której możemy tworzyć produkty oryginalne, różnorodne i w ciekawych barwach. Stożki i kapliny filcowe znajdziesz oczywiście w sklepie internetowym hatfactry.pl.
Zarówno filc wełniany, jak i filc welurowy są niesamowicie miłe w dotyku. To również wpływa na sympatię, jaką darzymy te surowce. Różnią się one jednak od siebie i warto wiedzieć, który rodzaj filcu będzie odpowiedniejszy np. na kapelusze, a który lepiej sprawdzi się jako materiał do produkcji czapek.
Filc na kapelusze i filc na czapki w Hatfactory

Dzięki temu, że doskonale wiemy, jak genialnym wynalazkiem jest filc, postanowiliśmy zaproponować go również naszym klientom w Hatfactory. Rodzaje filcu, jakie można znaleźć w naszym asortymencie to filc welurowy i filc wełniany.
Nasz filc welurowy jest w całości wykonany z włosa króliczego, natomiast filc wełniany zawiera 100% wełny. Dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji najwyższej jakości materiałów, jesteśmy pewni wysokiej jakości naszych filcowych surowców. Można wykorzystać je zarówno do tworzenia kapeluszy (w tym przypadku polecamy filc wełniany), jak i wyjątkowych czapek (z filcu welurowego). Oczywiście to, w jaki sposób postanowimy wykorzystać poszczególne rodzaje filców zależy od wyobraźni i inwencji twórcy.

Zapraszamy do zakładki „surowce” na naszej stronie internetowej, gdzie umieściliśmy materiały na kapelusze dostępne w naszym sklepie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0