Kapelusze - 8 zaskakujących ciekawostek

Opublikowany : 2021-03-25 - Kategorie : Inspiracje

Najwcześniejsze wzmianki o noszeniu kapeluszy pochodzą z rysunków naskalnych odnalezionych w jaskini Lussac-les-Chateaux w środkowej Francji. Prawdopodobnie powstały one około 15 000 lat temu. Mogłoby się wydawać, że od tamtego czasu o kapeluszach wiemy już wszystko - towarzyszą nam one od wieków, stanowiąc pokaźny kawał historii światowej mody i dziedzictwa kulturowego. Jednak praktycznie każdy z modeli oferowanych w naszym sklepie hatfactory.pl posiada swoją odrębną historię, pełną intrygujących faktów i zaskakujących ciekawostek. Poniżej przedstawiamy nasze ulubione :)

1.    Księżniczka Fedora

Gdyby stworzyć ranking na najpopularniejszy model kapelusza wszech czasów, na ścisłym podium z pewnością znalazłaby się fedora - nieśmiertelny atrybut Indiany Jonesa, Humphreya Bogarta, Freddy’ego Kruegera, wszystkich gangsterów, a także… nazwa darmowego systemu operacyjnego opartego na Linuxie :) Zapewne jednak mało kto zdaje sobie sprawę z okoliczności towarzyszących powstaniu tego legendarnego kapelusza. Słowo „Fedora” pochodzi od tytułu sztuki teatralnej Victoriena Sardou, francuskiego dramatopisarza tworzącego pod koniec XIX wieku. Premiera sztuki opowiadającej o losach księżniczki Fedory Romazow miała miejsce w 1882 roku. Charakterystycznym elementem garderoby głównej bohaterki, w którą wcieliła się Sarah Bernhardt, był miękki, filcowy kapelusz, który wkrótce stał się krzykiem mody. Co ciekawe, kapelusze tego typu z początku widywane były przeważnie na damskich głowach - dopiero z czasem zyskały olbrzymią popularność także wśród mężczyzn.

2.    Trilby z Irlandii

O teatralno-literackich korzeniach możemy mówić także w przypadku niezwykle popularnego kapelusza Trilby, kojarzącego się nieodłącznie z Blues Brothers, Frankiem Sinatrą czy też inspektorem Clouseau. Nazwa tego modelu zaczerpnięta została od tytułu powieści George’a du Mauriera, francusko-brytyjskiego pisarza i rysownika, wydanej w 1894 roku. Podobnie jak w przypadku fedory, kapelusze tego typu zadebiutowały podczas pierwszej londyńskiej premiery sztuki, której fabuła skupiała się na miłosnych perypetiach Trilby O’Ferrall, irlandzkiej emigrantki pracującej w Paryżu jako modelka i praczka.

3.    Kapelusz, śmierć i podatki

Na przełomie XVIII i XIX wieku kapelusze cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że brytyjski rząd postanowił je opodatkować. Opłata ta funkcjonowała w latach 1784-1811, a jej wysokość uzależniona była od ceny nakrycia głowy. Kapelusz każdego właściciela musiał posiadać specjalny znaczek skarbowy, który znajdował się wewnątrz podszewki. Za ich fałszowanie groziły surowe kary, w tym także śmierć.

4.    Panama z Ekwadoru

Skąd pochodzi kapelusz Panama? Oczywiście z Panamy - takiej odpowiedzi z pewnością udzieliłaby większość osób zapytanych o ten słynny model nakrycia głowy. Nic bardziej mylnego - kapelusze Panama tak naprawdę wywodzą się z Ekwadoru, a dokładnie z miasta Cuenca, gdzie wyplatane były przez rzemieślników z liści łyczkowca dłoniastego - drzewa podobnego do palmy. Skąd zatem wzięła się popularna nazwa Panama? W XIX wieku kapelusze te importowano do Stanów Zjednoczonych i Europy właśnie z tego miasta, położonego w Ameryce Środkowej i graniczącego z Kostaryką i Kolumbią. Na wielką popularność tego modelu wpływ mieli także budowniczowie, który nosili ten kapelusz w trakcie budowy Kanału Panamskiego.

5.    Szalony kapelusznik

Przez wiele lat w języku angielskim funkcjonował termin „mad as hatter” oznaczający dosłownie „szalony niczym kapelusznik”. Termin ten określający dalekie od normalności zachowanie po raz pierwszy użyty został w 1829 roku i wywodzi się od brytyjskich producentów kapeluszy z miasta Denton. Do wytwarzania nakryć głowy używali oni rtęci, której nadmierna styczność z ludzkim organizmem prowadziła do wystąpienia objawów kojarzących się z obłędem. Postać Szalonego Kapelusznika z książki Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów” nawiązywała do tego, popularnego wówczas, określenia.

6.    Największy prezydent

Chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie zasłużonego w historii amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna bez towarzyszącego mu sporych rozmiarów cylindra. Model ten stał się najbardziej charakterystycznym elementem kojarzonym z głową państwa, podobnie jak owiana sławą lufka do papierosów Franklina D. Roosevelta, czy też bujany fotel Johna F. Kennedy’ego. Cylinder był niezwykle ważny dla Lincolna - chronił go przed niepogodą i służył jako schowek na drobne notatki i dokumenty, które prezydent Stanów Zjednoczonych wtykał w podszewkę. Niezwykle wysoki kapelusz wyróżniał Lincolna z tłumu, na co wpływ miał także jego imponujący wzrost - mierzył on bowiem 193 cm i do dziś uważany jest za najwyższego amerykańskiego prezydenta.

7.    Cygaro i Homburg

Pozostając w temacie legendarnych mężów stanu, nie sposób nie wspomnieć o premierze Winstonie Churchillu, powszechnie uważanym za jednego z najwybitniejszych brytyjskich polityków. Oprócz zamiłowania do drogich cygar, z upodobaniem nosił on także kapelusze Homburg. Nazwa tych niezwykle popularnych modeli wyróżniających się niewielkim, lekko wywiniętym rondem i charakterystycznym wgłębieniem na główce wywodzi się od miasta Bad Homburg położonego w niemieckiej Hesji. To właśnie tam pojawiły się pierwsze kapelusze tego typu, wywodzące się w prostej linii od nie mniej znanych kapeluszy tyrolskich. Niedługo później ich popularność rozprzestrzeniła się na cały świat.

8.    Bogaty jak kowboj

W okresie Dzikiego Zachodu największym marzeniem wszystkich prawdziwych kowbojów był kultowy biały Stetson, produkowany przez amerykańską firmę o tej samej nazwie. Wytwarzane z wysokogatunkowego filcu kapelusze kowbojskie wyróżniały się nie tylko kunsztownym wykonaniem, lecz także zawrotną ceną, która jak się okazuje była częścią biznesowego modelu firmy Stetson. Jej władze uważały, że kapelusz z wyższej półki jest wyznacznikiem sukcesu i statusu społecznego każdego ciężko pracującego Amerykanina. Na szczęście na naszej stronie hatfactory.pl znaleźć można wysokiej jakości kapelusze kowbojskie dostępne w atrakcyjnej cenie - absolutnie dla każdego, niezależnie od zasobności jego portfela.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0