Jak pielęgnować kapelusz?

Opublikowany : 2022-08-26 - Kategorie : Inspiracje

Modne i eleganckie nakrycie głowy może stanowić główny dodatek do całej stylizacji. Niestety, nieodpowiednio pielęgnowany, może również skutecznie zepsuć outfit. Żeby do tego nie doszło, należy regularnie dbać o materiał i rondo nakrycia. Dowiedz się, jak pielęgnować kapelusz, żeby go nie uszkodzić i żeby służył Ci na długie lata!

Pielęgnacja nakrycia głowy to podstawa

Zimą najczęściej jednym z najczęściej wybieranych nakryć głowy jest wełniana czapka lub filcowy kapelusz. Ich materiał, z którego są wykonane, skutecznie chroni przed utratą ciepła. Latem z kolei preferuje się przewiewne słomkowe kapelusze, których zadaniem jest ochrona przed słońcem. Niezależnie od warunków atmosferycznych, o każde nakrycie głowy należy odpowiednio dbać.

Żeby zachować najlepszą formę kapelusza na długie lata, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji.

  1. Nie wyginaj ronda kapelusza.
  2. Jeśli pada deszcz, po powrocie do domu zostaw nakrycie głowy do swobodnego wyschnięcia.
  3. Nie susz kapelusza suszarką! Ciepłe powietrze może uszkodzić materiał.
  4. Po sezonie nakrycia głowy przechowuj w pudełkach. Nie ugniataj ich w szufladzie.
  5. Na  bieżąco obserwuj stan kapelusza. Jeśli ten ze słomy zacznie się przesuszać, zrób mu parową kąpiel.

Dbanie o swój kapelusz nie jest trudne. Pierwotny kształt czapki można długo utrzymać w dobrym stanie, jeśli nie zapomnisz o regularnej obserwacji oraz pielęgnacji. Poniżej podpowiadamy, jak pielęgnować kapelusz w zależności od materiału.

Jak wyczyścić kapelusz filcowy?

Kapelusze filcowe niestety bardzo łatwo zbierają kurz oraz inne zanieczyszczenia, np. sierść zwierzęcia unoszącą się w powietrzu. Na szczęście ten rodzaj materiału można czyścić na dwa sposoby. Zazwyczaj powierzchowne zabrudzenia w prosty sposób można usunąć na sucho, bez użycia detergentów.

Suche pranie kapelusza filcowego

Gdy na kapeluszu pojawią się paprochy lub kurz, w prosty sposób możesz go usunąć za pomocą szczotki z naturalnego włosia. To ważne, żeby była miękka i nie doprowadziła do uszkodzenia materiału. Innym sposobem jest użycie zwykłej rolki do ubrań. Ta nie naruszy stanu kapelusza i skutecznie zbierze powierzchowne zanieczyszczenia. Jeśli kurz zbyt głęboko osadził się na nakryciu głowy, przetrzyj go za pomocą wilgotnej ściereczki. Więcej informacji na temat szczotek do kapeluszy znajdziesz w artykule: Jakie są najpopularniejsze akcesoria do kapeluszy?.

Mokre pranie kapelusza filcowego

Pranie kapelusza filcowego na mokro to rozwiązanie w przypadku widocznych plam, których nie da usunąć się na sucho. Należy jednak być ostrożnym z użyciem wody. Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne pranie parą z czajnika. Nie uciskaj ani nie skręcaj kapelusza, żeby nie stracił kształtu. Tak samo podczas suszenia! Żeby wysuszyć nakrycie głowy, postaw go np. na kaloryferze lub parapecie. Nie wyciskaj nadmiaru wody.

Jak czyścić kapelusz letni?

Kapelusze letnie są wykonane najczęściej ze słomki, która jest przewiewna. Ich zaletą jest prostsze niż w przypadku filcu usuwanie zanieczyszczeń. Żeby w ogóle nie przejmować się osiadłym kurzem, warto poza sezonem schować kapelusz letni w pudełku. Bardzo ważne jest również optymalne wystawianie go na słońce. To znaczy, że lepiej nie zostawiać kapelusza w nagrzanym aucie. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że słomka zacznie pękać.

Inną zaletą kapeluszy letnich jest to, że nie przyciągają nadmiernie brudu. Żeby odświeżyć nakrycie głowy po sezonie, wystarczy delikatnie przetrzeć go wilgotną ścierką. To samo dotyczy plam. Materiał kapelusza słomkowego jest na tyle śliski, że w prosty sposób usuniesz plamy za pomocą wody i soku cytrynowego w proporcji 1:1. Nie zapominaj o tym, żeby nie szorować nadmiernie żadnego kapelusza, który posiadasz!

Co zrobić, gdy kapelusz się zniekształci?

O nakrycia głowy należy regularnie dbać, ale każdemu zdarza się o tym zapomnieć. Gdy już doszło do zniekształcenia Twojego kapelusza, możesz jeszcze spróbować go uratować. Zarówno kapelusze filcowe, jak i słomkowe, można wyprostować za pomocą ciepłej pary wodnej. Unieś nakrycie głowy nad parą i delikatnie naprostuj go palcami. Ciepło sprawia, że materiał robi się bardziej miękki i można go bez problemu umodelować do pierwotnego kształtu. Po tej czynności zostaw kapelusz do wyschnięcia na płasko. Ten sposób jest bardzo skuteczny i potrafi przywrócić do naturalnego stanu nawet najbardziej wygniecione nakrycia głowy!

Szukasz więcej informacji o kapeluszach? Sprawdź nasze pozostałe artykuły na blogu, jak np. Wszystko o słomkowych kapeluszach.

Spodoba Ci się również:

Jak czyścić kapelusz słomkowy?

Kapelusz filcowy - wełna i welur

Rockowy czy elegancki? Czarny kapelusz w wielu odsłonach

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0