Stylizacje i kapelusze księżnej Kate

Opublikowany : 2019-11-26 - Kategorie : Inspiracje

Księżna Cambridge, Katarzyna (ang. Catherine, Duchess of Cambridge), weszła do brytyjskiej rodziny królewskiej w prawdziwie królewskim stylu, w krótkim czasie zaskarbiając sobie miłość milionów Brytyjczyków oraz ludzi na całym świecie. Jej elegancja, dostojne maniery, a nawet nienaganna sylwetka nieprzerwanie przyciągają spojrzenia, a sama księżna jest uosobieniem dobrego smaku i klasy. Nie powinno nas zatem dziwić, że każdy jej krok śledzą fotoreporterzy dostarczając nam mnóstwa zdjęć z jej publicznych oraz mniej formalnych wystąpień. A jest na co popatrzeć!

 

Kapelusz na każdą okazję

Okrzyknięta ikoną stylu księżna Kate słynie z zamiłowania do mody. W jej bogatej garderobie nie mogło zabraknąć dziesiątek par szpilek, niezliczonych garsonek, sukienek, a także licznych nakryć głowy, którymi księżna chętnie uzupełnia swoje stylizacje. Przepiękne kapelusze, misternie wykonane fascynatory i gustowne toczki stały się jej znakiem rozpoznawalnym, potwierdzając doskonały gust i wyczucie stylu księżnej. Nie ustępuje w tym samej Królowej Elżbiecie II, której kapelusze towarzyszą także podczas wszystkich nieomal publicznych wystąpień, miejsca z rzadka ustępując wyłącznie królewskiej koronie lub tiarze. Księżna Kate wyraźnie czerpie ze stylu monarchini, nie tracąc przy tym współczesnego charakteru i wprowadzając nakrycia głowy w XXI wiek, łącząc tradycję z nowoczesnością. Do dziś bowiem, zgodnie z królewskim protokołem i brytyjską tradycją, są okoliczności, podczas których nie wypada wystąpić bez odpowiedniego nakrycia głowy. Tradycyjne zawody sportowe, wyścigi konne, oficjalne uroczystości państwowe czy też śluby oraz chrzciny sprawiają, że projektanci kapeluszy mają pełne ręce roboty!

 

Kapelusz - nowoczesność czy tradycja?

Historia kapeluszy sięga starożytności, choć kobiety do XIV wieku nieczęsto nosiły prawdziwe kapelusze, zastępując je opaskami czy wiankami. Prawdziwe kapeluszowe szaleństwo nastało natomiast na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy zaczęto je produkować w niezliczonej liczbie fasonów oraz przyozdabiając na wiele sposobów. Moda na kapelusze nastała na dobre! Jeszcze do połowy XX wieku kobieta bez kapelusza była uznawana za nienależycie i niestosownie ubraną, a już absolutnie nie do pomyślenia byłoby zapomnienie o dobraniu tego jakże istotnego akcesorium przez arystokratkę lub kobietę z wyższych sfer. Kapelusz stanowił bowiem o statusie i pozycji, przynależności do wyższej klasy, pełnił więc dużo ważniejszą rolę niż ochrona głowy przed zimnem czy słońcem. Bez kapelusza pokazywali się publicznie wyłącznie ludzie niedbali - nawet najubożsi starali się posiadać choć proste nakrycie głowy, tak istotną rolę pełniły. W kolejnych latach świat mody nieco zapomniał o kapeluszach, niemniej ich noszenie zawsze postrzegane było jako wyraz elegancji i dobrego smaku, w Wielkiej Brytanii otrzymując szczególne miejsce w sercach eleganckich kobiet. Księżna Kate bardzo świadomie czerpie z tej tradycji - jest przecież żoną brytyjskiego następcy tronu. Nie ulega także wątpliwości, że kapelusze ponownie wróciły do łask i świat mody ponownie oszalał na ich punkcie! Wybór współczesnych nakryć głowy jest ogromny, dzięki czemu kapelusz może doskonale uzupełniać elegancką kreację, jak i towarzyszyć nam na co dzień.

 

Jaki kapelusz założyć?

Kapelusze księżnej Kate są starannie przez nią wybierane stosownie do okoliczności. Podczas oficjalnych wyjść zwykle towarzyszą jej kapelusze dopasowane kolorem do reszty stylizacji, eleganckie, zdobione w pióra, kokardy lub kwiaty, choć sama księżna unika ekstrawagancji. Niezwykle często tradycyjny kapelusz zastępuje także toczkiem bądź fascynatorem, noszonym asymetrycznie, na boku lub miękko opadającym w kierunku twarzy. To szalenie jej pasuje! Szczególnie podczas wieczornych wyjść, księżna pozwala sobie na nieco odważniejsze nakrycia głowy, pamiętając jednak by reszta stroju była bardziej skromna. Doskonale wyważając te proporcje księżna w każdej sytuacji prezentuje się przepięknie. Bardzo istotny jest także dobór książęcych fryzur - zdarzało się bowiem, że księżna występowała kilkukrotnie w tym samym kapeluszu, ale wyrazu całej stylizacji dodawała właściwie dobraną fryzurą. Wykorzystywanie elementów stroju podczas większej ilości spotkań jest charakterystyczne dla stylu Kate Middleton. Wywodząca się ze zwykłej brytyjskiej rodziny księżna, nie stroni od elementów mody, które znajdziemy w zwykłych sklepach, także sieciowych, oraz niejednokrotnie po kilka razy występuje w tej samej kreacji, co zjednuje jej sympatię, nie ujmując elegancji i klasie. Pośród jej kapeluszy znajdziemy zatem modele słynnych brytyjskich, a jakże, projektantów jak Jane Taylor czy Philip Treacy, ale Kate nie stroni także od nakryć głowy dostępnych bez problemu dla zwykłych śmiertelników, a niektóre sklepy kopiują nawet modele noszone przez księżną, aby jej fani czy naśladowcy mogli za ułamek ceny poczuć się... cóż, książęco. Niemniej, bez względu na cenę księżna dowodzi, że w każdych okolicznościach można wyglądać doskonale!

 

Warto pamiętać, że nakrycie głowy obok funkcji ozdobnej może również chronić przed słońcem lub chłodem. Nic więc dziwnego, że księżna widywana była również w futrzanych toczkach podczas zimowych wyjść, kapeluszach z szerokim rondem chroniących jej jasną skórę przed prażącym słońcem, a nawet w kowbojskim kapeluszu podczas rodeo. Doskonale wyglądała także w przepięknej, misternie zdobionej opasce podczas chrztu księcia Louisa, przypominając o tym jakże wygodnym, choć nieco zapomnianym akcesorium.

 

Mój kapelusz mówi o mnie!

Wiadomo powszechnie, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej stronią od komentarzy dotyczących polityki. Niejednokrotnie jednak sygnalizują swoje przekonania za pomocą skrupulatnie dobranego stroju lub... nakrycia głowy. Kultowym wręcz przykładem jest wystąpienie Królowej podczas mowy tronowej w Izbie Lordów, kiedy to otwierając formalnie sesję parlamentu, który miał obradować nad wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, założyła kapelusz przypominający... flagę Unii Europejskiej właśnie. Kapelusze księżnej Kate także były niejednokrotnie wykorzystywane do dyskretnego wyrażania jej przekonań. Kate Middleton zdarzało się również wybierać nakrycie głowy nawiązujące do historii i kultury odwiedzanego kraju. Podczas swojej wizyty w Kanadzie księżna wybrała czerwony fascynator ozdobiony motywem liści klonu, odwiedzając z kolei Pakistan uhonorowała kulturę tego kraju przywdziewając tradycyjne nakrycie głowy ozdobione ogromnym jaskraworóżowym piórem. Pośród jej stylizacji na szczególne wyróżnienie zasługują także te, gdy ubiera stroje i kapelusze identyczne do tych, które nosiła matka jej męża - księżna Diana. Czyż można bardziej dobitnie wyrazić przywiązanie niż właśnie w ten sposób? Nie zachęcamy jednak do noszenia strojów teściowej - chyba, że to kobieta równie elegancka jaką była Diana.

Warto również zauważyć jeszcze jedną funkcję współczesnych kapeluszy. O ile w dawnych czasach pozycję społeczną członkowie rodziny królewskiej manifestowali nosząc korony, tiary czy drogocenne klejnoty, w dzisiejszym świecie takie postępowanie narażałoby ich na negatywne komentarze, utrudniając jednocześnie życie - czyż może być wygodne paradowanie w ciężkiej koronie, której do tego trzeba pilnie strzec by nie uległa zniszczeniu lub nie została skradziona? Kapelusz natomiast jest poręczny, praktyczny i elegancki, a jednocześnie doskonale pozwala podkreślić rangę wydarzenia lub osoby, go noszącej.

Kapelusz we współczesnej szafie

Obserwując stylizacje księżnej Kate dochodzimy do przekonania, że bogactwo fasonów i kolorów współczesnych nakryć głowy pozwala na swobodne ich dobieranie w zależności od nastroju i okoliczności. We współczesnym świecie bycie prawdziwą damą nie musi już oznaczać nudy i monotonii - wręcz przeciwnie! Elegancja i styl w dzisiejszych czasach to pozwalanie sobie na odrobinę szaleństwa, w tym dobrym znaczeniu. To podkreślenie indywidualnego charakteru, własnej osobowości. Zwrot ku tradycji z odrobiną współczesności jest zawsze w dobrym tonie. Księżna Cambridge czerpiąc z bogatej tradycji brytyjskich modystów oraz najlepszych wzorców z rodziny królewskiej udowadnia, że współczesna, nowoczesna kobieta nie tylko może doskonale wyglądać w kapeluszach, ale wręcz ich noszenie jest doskonałym podkreśleniem dobrego smaku, wszechstronnym uzupełnieniem strojów oficjalnych oraz codziennych, a nosząca je kobieta jest silna, niezależna i ma odwagę wybijać się z tłumu.

Pisząc o kapeluszach księżnej Kate zachęcamy również do zapoznania się z ofertą kapeluszy dostępnych w naszym sklepie internetowym. Jesteśmy przekonani, że Kate Middleton nie pominęłaby zakładki kapelusze retro, pod którą umieściliśmy nakrycia głowy w stylu lat 20. i 30. Wkrótce zdradzimy Wam również nieco informacji na temat kapeluszowego savoir-vivre’u.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0