Kapelusz w historii: kapeluszowa diwa - Marlene Dietrich

Opublikowany : 2020-09-24 - Kategorie : Inspiracje

Urodzona w pierwszym roku XX wieku Marlene Dietrich to uosobienie kobiety nowoczesnej początku XX wieku. Kobieta - kameleon, ucieleśnienie emancypacji, piękna oraz szalenie utalentowana aktorka oczarowała widzów na całym świecie i to w czasach wyjątkowych w historii mody - czasach kapeluszy!

Bez kapelusza ani rusz!

Jesteśmy przekonani, że podobnie jak my uwielbiacie kapelusze. Czasy największej popularności naszej dzisiejszej bohaterki były w tym aspekcie naprawdę szczególne. Każda szanująca się dama oraz elegancki dżentelmen, mieli w swoich garderobach liczne wspaniałe kapelusze na każdą okazję. Nie powinno nas zatem dziwić, że Marlene Dietrich sama posiadała ich niezliczone ilości. W czasach swojej największej aktywności, przypadających na lata 30. i 40. XX wieku, była ona niezaprzeczalną ikoną dobrego stylu. Co ciekawe, Dietrich znana była również z ekstrawaganckich jak na ówczesne czasy stylizacji, odważnie łączących elementy stroju męskiego. Wystarczy wspomnieć o jej słynnym zdjęciu z planu zdjęciowego hollywoodzkiego filmu „Maroko”, na którym Marlene pozuje w męskim garniturze oraz cylindrze, niemal identycznym jak nasz ponadczasowy model cylindra Lincoln. Co ciekawe, to nakrycie głowy wpisało się na stałe w jej image już wtedy, gdy po raz pierwszy pojawiła się na wielkim ekranie w kultowym już „Błękitnym aniele” i przez wiele lat towarzyszyło jej kreacjom aktorskim. Trzeba przyznać, że w okresie niezwykle szybko postępującej emancypacji kobiet, aktorka doskonale odzwierciedlała marzenia wielu z nich o swobodnym podejściu do kwestii stroju, łamaniu przestarzałych konwenansów i przekraczaniu granic.
Nie można jednak zapomnieć, że Marlene, bardzo sprawnie poruszająca się w świecie mody, nader często przyzdabiała swoją głowę także bardziej kobiecymi kapeluszami: fascynatorem, toczkiem czy zyskującym wówczas niesamowitą popularność - beretem

Kapelusze w stylizacjach Marlene Dietrich

Przeglądając zdjęcia Marlene, zarówno te z planów filmowych, jak i innych oficjalnych wystąpień, niezwykle trudno jest jednoznacznie określić jej styl, wskazać elementy charakterystyczne. Niewątpliwie właśnie dzięki temu zapamiętaliśmy ją jako osobę nietuzinkową, której stylizacje do dziś bywają kopiowane przez celebrytów pojawiających się na czerwonym dywanie - i to po blisko 90. latach! Jednemu akcesorium pozostała jednak zawsze wierna - kapeluszom.

Wybraliśmy zatem kilka spośród modeli noszonych przez słynną aktorkę, które i dziś z powodzeniem mogą gościć na głowach pań. Do takich modeli z całą pewnością zaliczyć możemy melonik damski, którego ponadczasowy fason pozwala wprowadzić do codziennego stroju ten delikatny akcent mody retro, rodem z lat 30. XX wieku. Zupełnie inny charakter stylizacji uzyskamy łącząc na przykład prostą sukienkę z niesamowitym kapeluszem damskim Alexis, którego szerokie rondo przypomina kapelusz noszony przez Marlene podczas jej wizyty we Włoszech. W okresie letnim natomiast nie możemy zapomnieć o słomkowym kapeluszu Maja niemal doskonale imitującym ten, który Dietrich połączyła z jasną sukienką, gdy odwiedziła swojego słynnego przyjaciela, Charlie Chaplina, na planie filmu „Światła wielkiego miasta”.

Niemal osobny rozdział moglibyśmy poświęcić toczkom, które równie często pojawiały się w stylizacjach bohaterki dzisiejszego wpisu. Kapelusze z niewielkim rondem lub całkowicie ronda pozbawione, nieprzerwanie cieszą się popularnością. Są wygodne, szalenie twarzowe, a jednocześnie pozwalają całkowicie odmienić osobę je noszącą, dodając całej stylizacji nutkę niebanalnej elegancji. Przykładem takiego ponadczasowego nakrycia głowy może być toczek damski Stefania,  bądź też nieco niższy, klasyczny i elegancki model toczka Małgorzata.

Kapelusz to nie wszystko, ale wszystko bez kapelusza to nic

Nie możemy uciec przekonaniu, że tak barwna postać jaką była bohaterka naszego dzisiejszego wpisu, to najlepsza aktorska kreacja Marlene Dietrich. Aktorka doskonale bowiem zarządzała swoim imagem, długo przed tym, gdy PR stał się naprawdę powszechnie wykorzystywanym narzędziem świadomego budowania wizerunku. Marlene mawiała, że nie ubiera się by podobać się kobietom, mężczyznom czy nawet samej sobie - wszystko co zakłada służy kreowaniu wizerunku. Trzeba przyznać, że była w tym świetna! Za tą idealną fasadą skrywała się jednak osoba szalenie wrażliwa i mądra, która postawiona przed wyborem pomiędzy miłością do ojczyzny a człowieczeństwem, zdecydowanie wybierała to drugie. Z tego oto powodu nasza Marlene opuściła III Rzeszę i bardzo mocno wspierała żołnierzy walczących po stronie aliantów, dodając im otuchy podczas ponad 500 występów w bazach wojskowych w objętej wojną Arfyce, we Włoszech, Niemczech i Francji. Z tamtego okresu zachowały się liczne fotografie aktorki w militarnych strojach, w tym także charakterystycznych dla tego stylu nakryciach głowy. Zaczerpnięte z wzorców wojskowych elementy odzieży są modne do dziś. Za przykład niech posłuży nam niezwykle praktyczny kaszkiet damski Patrolówka, który doskonale wpisuje się w militarny look.

Styl Marlene Dietrich dziś

Ponadczasowy styl Marlene Dietrich przetrwał do dziś nie tylko w licznych filmach i na fotografiach. Jak już wspominaliśmy, także współczesnym celebrytkom, takim jak Madonna czy Lady Gaga, zdarzało się inspirować stylizacjami aktorki. Jesteśmy przekonani, że i dla naszych czytelników postać ta może stanowić prawdziwą diwę kapeluszniczego świata.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0