Kapelusz damski: savoir vivre

Opublikowany : 2020-01-03 - Kategorie : Inspiracje

Bez względu na to czy właśnie wybierasz swój pierwszy kapelusz, czy też w swojej garderobie posiadasz liczne nakrycia głowy na niemal każdą okazję, warto poznać kilka zasad dotyczących ich noszenia. Zapraszamy do zapoznania z kapeluszowym savoir vivre.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane nakrycie głowy dodaje kobiecie elegancji, doskonale uzupełnia stylizację i stanowi ponadczasowe akcesorium. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku żadna szanująca się dama nie pomyślałaby nawet o pokazaniu się publicznie bez rękawiczek i kapelusza. Dziś zasada ta co prawda już nie obowiązuje, niemniej kapelusze są wciąż chętnie wybieranym dodatkiem, szczególnie podczas ważnych uroczystości i wydarzeń. Mnogość modeli, krojów, kolorów i wykończeń może przyprawić o zawrót głowy. Współczesne kobiety zdecydowanie mają w czym wybierać! Projektanci wciąż tworzą bowiem nowe, piękne modele kapeluszy. Czy obowiązują przy tym jakieś zasady?

Istnieje wiele okazji, podczas których elegancka pani z pewnością zechce rozważyć założenie kapelusza. Śluby, chrzciny, wystawne przyjęcia (także, te w ogrodzie!) czy wizyta w operze - nakrycie głowy jest mile widziane podczas wszelkich uroczystości, które uważamy za ważne, a uroczysty strój ma podkreślić elegancki charakter i rangę wydarzenia. Zdarza się również, że sam organizator określa dress code obowiązujący gości, jak choćby podczas znanych na całym świecie królewskich wyścigów konnych w Ascot, podczas których kapelusz (obowiązkowo o średnicy nie mniejszej niż średnicy 10cm!) stanowi nieodzowny element kobiecych stylizacji. W takich okolicznościach zawsze warto uwzględnić prośbę wskazaną w zaproszeniu, aby uniknąć niezręczności. W pozostałych przypadkach decyzja o nakryciu głowy należy do nas. Wybierając kapelusz warto pamiętać jednak o kilku ogólnych zasadach…

Damskie kapelusze nosi się po prawej stronie głowy

Tradycyjny sposób ich noszenia ma bardzo praktyczną przyczynę. Kobieta w nakryciu głowy, mająca zgodnie z zasadami savoir vivre, partnera po swej lewej stronie, w przeciwnym wypadku zasłaniałaby przed nim twarz. Nosząc kapelusz po prawej, unika tej niedogodności, co umożliwia parze swobodną konwersację. Ponadto, panie noszące okulary wybierając kapelusz z szerokim rondem, dbają także o to by było ono odchylone nieco do tyłu, odsłaniając twarz i umożliwiając kontakt wzrokowy.

Fryzurę dobieramy do kapelusza

Wyobraźmy sobie damę w misternym, bogato zdobionym kapeluszu, w równie skomplikowanej i ozdobnej fryzurze. Oj, tego byłoby z pewnością zbyt wiele! Stosowana w tworzeniu modnych stylizacji „reguła kciuka” mówi, że ekstrawagancję łączymy z prostotą. Oznacza to, że do wymyślnego nakrycia głowy stawiamy na fryzurę prostszą, jak skromne upięcie włosów w kok. Jeżeli natomiast nasz kapelusz jest prostej formy, jak choćby toczki potocznie zwane pillowbox (np. nasz prześliczny toczek Petunia), możemy pozwolić sobie na nieco bardziej odważną stylizację włosów.

Kapelusz dobieramy do pory dnia

Wieczorne wyjście niech będzie okazją do wyboru eleganckiego toczka lub fascynatora. Po osiemnastej unikajmy dużych kapeluszy, szczególnie z szerokim rondem - taki strój rezerwujemy na popołudniowe spotkania. Wieczorna sukienka niezbyt dobrze prezentuje się bowiem w takim zestawieniu. Pamiętajmy również, by idąc do teatru lub opery wybrać nakrycie głowy, które nie będzie zasłaniało widoku osobom siedzącym za nami lub zaplanujmy zdjęcie go podczas zajmowania miejsca (zdjęty kapelusz winien spoczywać na kolanach właścicielki, nigdy na ziemi!).

Kapelusz jest dopełnieniem stylizacji

Dobrze, jeżeli koresponduje zarówno stylem jak i formą z resztą ubioru. Warto zwrócić uwagę na całą sylwetkę – strój i osobę go noszącą, tak by całość tworzyła harmonijną kompozycję. Doskonałym wzorem do naśladowania jest księżna Cambridge, Catherine (stylizacje księżnej Kate omawiamy w osobnym artykule) - zakładając kapelusz bardzo ozdobny, księżna stawia na skromną sukienkę lub jednokolorowy płaszcz, najczęściej w podobnej tonacji. I odwrotnie - koronkowym i misternym sukniom towarzyszą skromniejsze nakrycia głowy, jak praktyczne ozdobne opaski.

Pamiętajmy również, szczególnie podczas spotkań na wolnym powietrzu, by nasze nakrycie głowy było właściwie osadzone. Unikniemy dzięki temu dyskomfortu w przypadku nagłego podmuchu wiatru, a zsuwający się kapelusz nie będzie stanowił niedogodności. Właściwe dobrane nakrycie głowy powinno pozwolić o sobie zapomnieć, bez konieczności poprawiania czy podtrzymywania.

Kapelusz podczas uroczystości

W pewnych okolicznościach kapelusz jest nieodzownym uzupełnieniem stroju. Na przykład podczas ślubu - jest to uroczystość idealna dla miłośniczek nakryć głowy. Wybierając się na wesele nie tylko można, ale i powinno się zaplanować ubranie kapelusza, szczególnie podczas części najbardziej oficjalnej. W Wielkiej Brytanii, kraju o niezwykle bogatej tradycji noszenia kapeluszy, zasada ta dotyczy szczególnie matek panny i pana młodego, a także członkiń najbliższej rodziny. W ostatnich latach reguła ta przyjęła się także w Polsce. Ubierając kapelusz na wesele pamiętajmy o tym by wybrać właściwy model, aby nie zdominował uroczystości - podobnie jak ubranie w tym dniu bieli zarezerwowanej dla panny młodej, wybranie kapelusza odwracającego uwagę od pierwszej damy tego wieczoru może być nietaktem.

Podczas innych wydarzeń rodzinnych (chrzciny, pogrzeby, rocznice), czy też bardziej oficjalnych wyjść (bankiety, wernisaże) decyzja o założeniu nakrycia głowy pozwala podkreślić istotny charakter uroczystości, a osobie noszącej dodaje szyku i elegancji. Ogromny wybór tych akcesoriów pozwala bowiem znaleźć kapelusz, fascynator, toczek czy ozdobną opaskę odpowiednią do każdej okazji czy stylizacji.

Kiedy kobieta powinna zdjąć kapelusz?

W przypadku mężczyzn istnieje szereg okoliczności, gdy bezwzględnie powinni zdjąć nakrycie głowy: wchodząc do budynku, kościoła, podczas odgrywania hymnu narodowego, rozmowy lub powitania. Zasady te nie odnoszą się do pań, dla których kapelusz stanowi element stylizacji. Nieliczne wyjątki dotyczą nakryć głowy, które mogą być właściwe dla obu płci (jak czapka z daszkiem, kapelusz kowbojski lub kapelusz Panama) - kobieta w takim kapeluszu stosuje zasady takie, jakie dotyczą mężczyzn. Ponadto, kapelusze noszone jesienią czy zimą dla ochrony przed chłodem należy zdejmować wchodząc do budynku. Za niestosowne postrzegane może być również pozostawienie nakrycia głowy podczas spożywania posiłku - szczególnie jeśli nie jest to niewielki fascynator, a rozłożysty kapelusz. W takiej sytuacji będzie nam po prostu niewygodnie.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po kapeluszowym savoir vivre okaże się pomocny w doborze właściwego nakrycia głowy, a noszenie kapelusza będzie dla pań prawdziwą przyjemnością.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0