Jak zmierzyć obwód głowy do czapki?

Opublikowany : 2024-03-20 - Kategorie : Inspiracje

Źle dopasowana czapka to nic przyjemnego. Nikt nie lubi, gdy jego nakrycie głowy uciska lub, wręcz przeciwnie, zsuwa się na czoło w najmniej odpowiednich momentach. Dlatego przed zakupem czapki lub kapelusza warto najpierw zmierzyć obwód głowy. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu. Miłej lektury!

Dlaczego warto mieć czapkę dopasowaną do obwodu głowy?

Odpowiednie dopasowanie czapki to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim sprawa komfortu. Wygoda osoby noszącej nakrycie głowy jest równie ważna, jak modny wygląd. Dla przykładu kaszkiety damskie, które są za ciasne i uciskają, mogą nawet prowadzić do bólów głowy. Tego oczywiście należy unikać.

Optymalnie dopasowane nakrycia głowy także lepiej spełniają swoją funkcję, jaką jest ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi. Zsuwające się z głowy kapelusze letnie mogą okazać się nieefektywne w ochronie przed słońcem, zbyt luźne czapki zimowe natomiast nie będą w stanie zapewnić głowie odpowiedniej protekcji przed zimnem. Jak więc należy dobrać rozmiar czapki czy kapelusza?

Dla przykładu BERET WEŁNIANY POMPON dostępny jest w rozmiarze 11”, zatem przeznaczony jest dla osób, których obwód głowy waha się w granicach 55-57cm. Panie o mniejszej głowie powinny poszukać innego modelu, ponieważ za luźny beret może nie chronić głowy przed wiatrem.

beret-welniany-pompon

Wiesz już, dlaczego odpowiednie dopasowanie czapki jest tak istotne. Teraz powiemy, przy użyciu jakich narzędzi zmierzyć głowę do czapki. 

Czym mierzyć obwód głowy do czapki?

Mierzenie obwodu głowy w celu znalezienia idealnie dopasowanej czapki może wydawać się proste, ale faktem jest, że wiele osób popełnia błąd, jakim jest wybór nieodpowiedniego narzędzia. 

Idealnym wyborem w tej sytuacji jest miękki centymetr krawiecki. Jego elastyczność pozwala na ściśle przyleganie do kształtu głowy, co jest kluczowe dla uzyskania precyzyjnych wymiarów. Dzięki jego giętkości można łatwo i wygodnie owijać go wokół głowy, zarówno nad uszami, jak i przez czoło – miejsca, gdzie brzeg czapki najczęściej się opiera. Jak zatem mierzyć rozmiar głowy?

Co brać pod uwagę podczas mierzenia obwodu głowy do czapki?

Podczas mierzenia obwodu głowy do czapki należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy:

  • Miejsce pomiaru – aby dokładnie zmierzyć obwód głowy dla czapki, należy owinąć miarkę wokół głowy, prowadząc ją tuż nad uszami. Upewnij się, że taśma przechodzi przez środkową część czoła i najszerszy punkt potylicy.
  • Tabela rozmiarów – najważniejsze informacje o wymaganiach danej czapki znajdziesz w tabeli rozmiarów podanej przez producenta.
  • Znajdź złoty środek – podczas mierzenia obwodu głowy, centymetr powinien przylegać do skóry, ale nie powinien być zbyt ciasno naciągnięty. Pomiar powinien odzwierciedlać naturalny obwód głowy bez dodatkowego ucisku – pozwala to uniknąć sytuacji, w której czapka będzie zbyt ciasna.
  • Rodzaj czapki – różne typy czapek mają różne kształty, style i przeznaczenie, co wpływa na ich dopasowanie i sposób, w jaki leżą na głowie. Rodzaj konstrukcji może wymagać uwzględnienia różnych punktów pomiarowych.

Przykładem nakrycia głowy, w którym pomiar poprzedzający zakup jest szczególnie ważny, są toczki filcowe. Toczek filcowy, będący sztywną formą nakrycia głowy, wymaga precyzyjnego dopasowania do rozmiaru głowy użytkownika. To typowe w przypadku czapek, które są przeznaczone na bardziej poważne okazje. Prawidłowe dopasowanie toczka filcowego pomaga w utrzymaniu jego pierwotnego kształtu i struktury.

Czapka, która jest zbyt ciasna, może z czasem ulec deformacji, podobnie jak zbyt luźna może łatwiej ulec uszkodzeniu. Dostępny w naszej ofercie  KAPELUSZ TOCZEK LUDWIKA jest do wyboru w trzech rozmiarach, przez co przed zakupem warto zmierzyć głowę i zapoznać się z tabelą rozmiarową.

kapelusz-toczek-ludwika

Przeczytaj też: Jakie czapki damskie będą modne w 2024 roku?

Czapki w rozmiarze uniwersalnym

Wybawieniem z konieczności każdorazowego mierzenia głowy przed zakupem czapki są nakrycia głowy w rozmiarze uniwersalnym. Nietrudno się domyślić, co się kryje za tym sformułowaniem – takie czapki pasują do każdego typu głowy, niezależnie od jej obwodu.

Jedną z takich czapek jest kaszkiet damski MACIEJÓWKA. Kaszkiet czerpie inspirację z klasycznej estetyki, która nigdy nie wychodzi z mody, przypominając o elegancji minionych epok, jednocześnie doskonale wpisując się we współczesne trendy. Jego uniwersalny rozmiar gwarantuje, że pasuje na większość kształtów i rozmiarów głowy. Dzięki temu, nie musisz martwić się o znalezienie idealnego rozmiaru.

kaszkiet-damski-maciejowka

Zmierz obwód głowy do czapki, a unikniesz kłopotów

Po lekturze naszego wpisu wiesz już zapewne, ile problemów może zaoszczędzić zmierzenie obwodu głowy do czapki. Chociaż kwestie związane z komfortem noszenia i funkcjonalnością nakrycia głowy są bez wątpienia najważniejsze, to warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Znajomość obwodu głowy pozwoli Ci na zamówienie idealnej czapki, bez konieczności zwrotów i wymiany rozmiarów. To duża oszczędność czasu i cierpliwości. 

Chwytaj zatem za centymetr krawiecki i ruszaj na poszukiwania swojej wymarzonej czapki w sklepie Hatfactory! Jeśli chcesz uzupełnić jak najszybciej braki w swojej szafie, polecamy nasz inny wpis: Jaki kapelusz wybrać na wiosnę.

Zastanawiasz się, jak zmierzyć obwód głowy do czapki? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, dzięki którym na pewno nie popełnisz błędu. Czytaj dalej!

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0