Nakrycie głowy na pogrzebie – co założyć?

Opublikowany : 2022-11-30 - Kategorie : Inspiracje

Odpowiednie nakrycie głowy na pogrzeb nie tylko pozwala zakryć smutek i żal związany z przykrą ceremonią, lecz także chroni głowę przed nadmiernym ciepłem lub zimnem. Pogrzeb może trwać długo, dlatego nasuwa się pytanie, co sprawdzi się najlepiej – czarna zimowa czapka, toczek, fascynator, czy może kapelusz. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać nakrycie głowy na pogrzeb w zależności od pory roku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pogrzebowego nakrycia głowy?

Strój żałobny cechuje się przede wszystkim ciemną kolorystyką. Dominuje czerń – to kolor głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze jako żałobny, odzwierciedlający smutek. Ponadto jest uniwersalny i najlepiej oddaje podniosły charakter ceremonii pogrzebowej. Dlatego właśnie raczej skromne stylizacje żałobne są monochromatyczne, urozmaicone jedynie delikatnymi apaszkami, broszkami lub fascynatorami.

Jakie powinno być pogrzebowe nakrycie głowy? Czy warto stawiać na bogato zdobione opaski, czy może lepiej nie wyróżniać się z tłumu i zdecydować się na prosty model kapelusza? Wszystko zależy od tego, jakie emocje wywołuje w żałobniku ceremonia, a także to, jaka relacja łączyła go ze zmarłym. Mimo wszystko nie należy przesadzać z ozdobnikami na głowie – o wiele lepiej zadbać o to, aby były one praktyczne.

Każdy przeżywa żałobę na swój sposób – niektórym bardzo zależy na tym, aby całkowicie zakryć smutek, dlatego decydują się na kapelusze z dużym rondem lub fascynatory. Przy wyborze odpowiedniego nakrycia głowy trzeba zwrócić na to uwagę, a także na warunki atmosferyczne i duże natężenie emocji. Intensywny płacz podnosi temperaturę ciała i może wywołać ból głowy, dlatego warto zadbać o to, by ta nie była przegrzana podczas pogrzebu.

Toczek, fascynator czy kapelusz? Co wybrać?

Czym różnią się od siebie poszczególne żałobne nakrycia głowy? Przede wszystkim materiałem, wykończeniem i ozdobnikami. Toczek to kobiece nakrycie głowy przypominające kapelusz, niemające ronda. Może trzymać się samodzielnie lub mieć wewnętrzną gumkę, która pomaga utrzymać się na głowie. Natomiast fascynator może przypominać toczek, jednak różni się sposobem noszenia. Przypina się go spinkami do głowy, co pozwala zachować nienaganną fryzurę.

Jakie nakrycie głowy wybrać? Toczek powinien być idealnie dopasowany do głowy, dlatego lepiej założyć go do rozpuszczonych włosów, żeby się nie ześlizgnął. Fascynator natomiast dobrze utrzyma się na głowie niezależnie od fryzury. Dobrze prezentuje się w połączeniu z lokami czy falami.

Nakrycia głowy na pogrzeb – lato

Latem temperatura na zewnątrz potrafi osiągać 35°C, a w pełnym słońcu nawet więcej. Jeśli pogrzeb odbywa się podczas upalnego dnia, zdecydowanie lepiej pomyśleć praktycznie o nakryciu głowy. Warto postawić na kapelusz z dużym rondem, dodatkowo wykończony potnikiem, który nie tylko ochroni głowę przed przegrzaniem, lecz także twarz przed nadmiernym promieniowaniem UV.

W naszej ofercie znajdziesz elegancki model Bernadetta, którego rondo lekko opada w dół i zakrywa twarz, a góra jest wykończona delikatną wstążką. Prosty i skromny kapelusz żałobny to dobry wybór – jest funkcjonalny i podkreśla wagę ceremonii.

Jeśli Twoja stylizacja żałobna jest prosta i lekka (np. czarna suknia lub damski garnitur), to możesz zdecydować się na trochę bardziej ozdobne nakrycie głowy, jak np. fascynator z woalką Raquel. Jego elementy są oryginalne i nietypowe, ale nie przyćmią reszty ubioru. Jest ręczne wykonany i solidny, ponadto nie zepsuje fryzury dzięki drobnej opasce, którą przyczepia się do włosów.