Jakie są rodzaje kaszkietów?

Opublikowany : 2024-01-03 - Kategorie : Inspiracje

Kaszkiety na dobre wpisały się w modowy krajobraz. Są eleganckie, stylowe, a zarazem tak różnorodne. Czy wiesz, jak wiele rodzajów kaszkietów istnieje? Od tradycyjnych tweedowych modeli po nowoczesne skórzane wersje – każdy z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż, dzięki której dowiesz się, czym się charakteryzują kaszkiety męskie, a czym damskie, jakie materiały są wykorzystywane do produkcji tych nakryć głowy oraz wiele innych ciekawych informacji. Zapraszamy do lektury!

Nakrycie głowy z klasą – kilka słów o kaszkietach

Historia kaszkietu sięga XVII, kiedy to w Anglii wydano dość nietypowy nakaz noszenia wełnianych kapeluszy przez mężczyzn. Miało to wesprzeć zmagający się z kryzysem lokalny przemysł wełniany. I choć prawo nie przetrwał zbyt długo, kaszkiet męski, zwany też jako flat cap, zrobił zawrotną karierę w świecie mody. Zanim jednak to nakrycie głowy wyszło na dobre na ulice, miało też swój epizod w XVIII wieku w historii różnych armii narodowych.

Kaszkiety szybko zyskały popularność nie tylko wśród robotników, lecz także w wyższych klasach społecznych. Szybko dotarły również do Włoch i Stanów Zjednoczonych, a z czasem zaczęto nosić kaszkiet w różnych częściach świata. Stał się symbolem między innymi chłopców rozwożących gazety w Nowym Jorku (stąd powszechne nazywanie go czapką gazeciarza), a nawet członków gangów, czego wyrazem jest kultowy już serial „Peaky Blinders”. Czapki noszone przez członków rodziny Shelby, takie jak KASZKIET MĘSKI SHELBY C.GRAFIT NR 07, są tradycyjnie szyte z 8 klinów wełnianego tweedu Harris.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w artykule: Kaszkiet męski w roli głównej.

Rodzaje kaszkietów ze względu na materiał wykonania:

  • Wełniane kaszkiety — są ciepłe i trwałe, więc idealnie nadają się na chłodniejsze dni. Doskonale prezentują się w towarzystwie eleganckich płaszczy. Występują w różnych wariantach: od lekkich modeli na lato po grubsze wersje na zimę. Do ich produkcji wykorzystuję się klasyczną wełnę, runo owiec marino oraz kultowy tweed. Szczególnie polecamy KASZKIET MĘSKI BEŻOWY QUENTIN NR 19.

  • Bawełniane kaszkiety — idealne na ciepłe dni: zapewniają swobodny przepływ powietrza i komfort noszenia. Można też dostać nieco grubsze modele, które nadadzą się na wiosnę i jesień. Tzw. czapka gazeciarza częsty wykonana była właśnie z tego materiału.
  • Skórzane kaszkiety – najlepszy wybór dla osób szukających trwałości i elegancji. Skóra dodaje wyrafinowania, a jednocześnie jest odporna na różne warunki pogodowe. Taki flat cap świetnie sprawdzi się w stylu retro, lecz równie dobrze można go założyć do letniego garnituru.
  • Kaszkiety z lnu – strzał w dziesiątkę, jeżeli chcesz nosić kaszkiet głównie latem. Naturalny materiał świetnie prezentuje się zarówno w codziennych, jak i bardziej odświętnych stylizacjach. Jedną z naszych ulubionych propozycji jest KASZKIET MĘSKI GATSBY LETNI LNIANY NR 01.

Rodzaje kaszkietów ze względu na krój:

  • Klasyczny kaszkiet – mały daszek i niski profil czynią go absolutnym klasykiem, który pasuje do większości typów twarzy. Jest to wszechstronny styl, idealny do noszenia na co dzień. Postaw na model w neutralnym kolorze lub zdecyduj się na wiecznie modną pepitkę.

  • Kaszkiet z nausznikami – idealny na bardzo zimne dni, dzięki grubemu materiałowi, który zapewnia dodatkową ochronę. Zazwyczaj nauszniki mogą być chowane do wewnątrz kaszkietu, gdy nie są potrzebne. Ten model wykonuje się z najróżniejszych materiałów: od wełny po skórę. ZA przykład niech posłuży nasz KASZKIET MĘSKI Z NAUSZNIKAMI RUSSELL C.GRAFIT NR 07 w pięknym, ciemnym kolorze.


  • Kaszkiet w stylu Peaky Blinders – model ten często określa się właśnie mianem czapki gazeciarza. Charakteryzuje się ostrym, męskim profilem, krótkim daszkiem i niskim profilem. Często wykonany z ciemnych tweedów lub wełny w neutralnych kolorach. Idealny do klasycznych eleganckich strojów, a także do bardziej casualowych stylizacji.

  • Kaszkiet w kratkę – wzór w kratkę wprowadza powiew świeżości, a jednocześnie nawiązuje do mody z początku XX wieku. Tego typu wełnianą czapkę z krótkim daszkiem możesz nosić nie tylko do stylizacji retro – równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnym miejskim looku. A za inspirację niech posłuży nasz KASZKIET MĘSKI TWEED SHELBY PATCHWORK NR 27.

Przeczytaj także: Kaszkiety zimowe męskie – czyli ciepła i elegancka głowa.

Kaszkiet męski i damski – różnice

Choć kaszkiety były tradycyjnie nakryciem głowy typowo męskim, szybko skradły serca kobiet i były przez nie bardzo chętnie noszone. W stosunkowo krótkim czasie powstało bardzo wiele modeli kaszkietów damskich, w tym też damski odpowiednik czapki gazeciarzy lub słynne maciejówki. A czym z zasadzie różnią się one od modeli przeznaczonych dla panów? Kaszkiet męski zwykle charakteryzuje się prostszym designem – często wykonany jest z grubszych materiałów, takich jak tweed czy gruba wełna.

Z drugiej strony, damskie kaszkiety często są bardziej finezyjne, można je kupić w wielu wzorach i kolorach, a nierzadko towarzyszą im dodatki, takie jak broszki, piórka czy paski. Kobiece nakrycie głowy często wykonane jest z lekkiej bawełny, lnu lub innych delikatnych materiałów. Dobrym przykładem jest stylowy KASZKIET LETNI LEN BAWEŁNA GINA – lekki, przewiewny i bardzo dziewczęcy. Idealnie sprawdzi się przy letnich casualowych stylizacjach.

Zobacz też: Ponadczasowa elegancja, czyli komu pasuje kaszkiet.

Teraz już znasz rodzaje kaszkietów i możesz szukać idealnego nakrycia głowy dla siebie

Teraz znasz już wszystkie rodzaje kaszkietów i możesz szukać idealnego modelu dla siebie. Czy to klasyczny flat cap, elegancki kaszkiet w stylu Peaky Blinders, czy praktyczny model z nausznikami na chłodniejsze dni – w sklepie Hatfactory znajdziesz szeroki wybór kaszkietów, które doskonale uzupełnią Twój unikalny styl. Nie przegap okazji, by dodać do swojej garderoby to klasyczne nakrycie głowy, dzięki któremu zawsze będziesz wyróżniać się w tłumie.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)

Darmowa dostawa

od 400zł

14 dni na zwrot

Czas doręczenia

1-5 dni robocze

Infolinia 502 366 245

czynna w godzinach otwarcia sklepu

ideative

Moje ulubione produkty

Nie dodałeś żadnego produktu do ulubionych

favorite_border 0